• 0.63577200_1331151850_imagefor_2.jpg
  • 0.84534600_1331151860_imagefor_2.jpg
UCZEŃ GIM ARCHIWUM

ARCHIWUM G

IX Festiwalu Nauki PWSZ w Skierniewicach

Gimnazjaliści uczestniczyli w IX Festiwalu Nauki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach pod hasłem „RÓŻNORODNOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI".

29 maja 2017 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w  zajęciach naukowych organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Skierniewicach w ramach ix Festiwalu Nauki. Uczniowie wzięli udział w  warsztatach :

  • mikrobiologicznym pod tytułem „Zobaczyć – niewidzialne”,
  • kosmetologicznym „ Kłopoty młodej….CERY”,
  • dietetycznym „Twardy orzech do zgryzienia – zdrowie zamknięte w skorupce”,
  • warsztatach z savoir vivre – „Być jak James Bond”
  • Warsztatach z Pierwszej Pomocy – „Umiem pomóc koledze”
  • Wykładzie „Dlaczego lubimy słodycze?

W zajęciach, których  celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju, rozwijanie zainteresowań oraz nauki wśród młodzieży uczniowie gimnazjum uczestniczą już dziewiąty raz.

 

 

Ekologiczny Happening

„My, skierniewiczanie, walczymy o przEKOnanie" to tytuł ekologicznego happeningu, jaki odbył się 21.04.2017r. w skierniewickim Rynku. Wzięło w nim udział ponad tysiąc młodych ludzi, a wśród nich uczniowie ZSSO. Gimnazjaliści z klas 1-3 przygotowali transparenty z Eko-hasłami, uczniowie klas IV szkoły podstawowej hasło do okrzyku na cześć Dnia Ziemi. Uczniowie gimnazjum: Małgorzata Miklaszewska z klasy ID i Kacper Wieczorek z klasy IID prowadzili imprezę, a Kaja Ciesnowska z klasy IID zaśpiewała piosenkę „Nie zabierajcie nam…”

Ewa Kaniewska.

 

Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Mokrej Prawej.

Cele wycieczki:

  • poznanie przez uczniów całego cyklu oczyszczania ścieków.
  • znaczenie wody jako źródła życia na Ziemi.
  • Analiza właściwości fizyko-chemicznych wody rzeki Rawki i Łupi.

W dniu 06. 04. 2017 r . uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się  z nauczycielką biologii Ewą Kaniewską na wycieczkę  do oczyszczalni ścieków w Mokrej Prawej. Oczyszczalnia oczyszcza ścieki komunalne z miasta Skierniewice oraz gmin ościennych. Jest to oczyszczalnia mechaniczno - biologiczna przystosowana do głębokiego usuwania związków biogennych Po obiekcie oprowadził nas pracownik, udzielając nam cennych informacji dotyczących całego procesu oczyszczania ścieków, umownie rozdzielonego na cztery fazy, zwane stopniami oczyszczania:

• oczyszczanie I stopnia - wstępne, fizyczne,

• oczyszczanie II stopnia - biologiczne lub chemiczne,

• oczyszczanie III stopnia - doczyszczanie ścieków z usuwaniem substancji biogennych,

• oczyszczanie IV stopnia - odnowa wody.

Uczniowie dowiedzieli się, że w wyniku oczyszczania ścieków powstaje  osad, który przeznaczony jest do nawożenia pól, a w procesie fermentacji osadu ściekowego powstaje  biogaz, który po oczyszczeniu wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, wykorzystywanej  m.in. do celów technologicznych oczyszczalni. Ciekawym etapem zwiedzania oczyszczalni była wizyta w laboratorium. Uczniowie zbadali właściwości wody rzek: Rawki i Łupi, oglądali pod mikroskopem mikroorganizmy: pierwotniaki, obleńce, okrzemki żyjące w osadzie wykorzystywanym do oczyszczania biologicznego.

W trakcie zwiedzania nie obyło się bez obserwacji biologicznych. Uczniowie zauważyli, że pojawiły się już pędy wiosenne skrzypu polnego z kłosem zarodnionośnym, starali się odróżnić jasnotę białą od pokrzywy – podziwiając zastosowaną u jasnoty mimikrę – upodobnienie się do pokrzywy. Obserwowali włoski czepne u przytulii. Ciekawym znaleziskiem okazał się ślimak winniczek.

   

Rajd Pieszy

W dniu 25 marca 21017 r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rajdzie Pieszym na Powitanie wiosny.

Pogoda dopisała!

Podziwialiśmy piękny krajobraz lasu zwierzynieckiego.

Na koniec wypoczywaliśmy przy ognisku i braliśmy udział w konkurencjach rekreacyjnych.

 

Spotkanie z pszczelarzem

Ul od środka, degustacja różnych gatunków miodu, wykład o pszczelarstwie i roli pszczół w utrzymaniu życia na ziemi to tematyka spotkania z pszczelarzem, które odbyło się 1 marca 2017 r. Do  naszej szkoły, na zaproszenie nauczycielki biologii Ewy Kaniewskiej przybył Pan Wojciech Pruszkowski – miłośnik pszczół i pszczelarstwa. Uczniowie wysłuchali opowiadania o tym, jak wygląda codzienność w ulu oraz zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół, dowiedzieli się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Mieli okazję przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa on w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, dłuto i odsklepiacz. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, który uczestnicy spotkania z wielką przyjemnością smakowali na kromce chleba, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe.  Dziękujemy Panu Wojciechowi Pruszkowskiemu za przekazanie nam wszystkim cennych informacji, ciekawostek na temat pszczelarstwa, za okazaną serdeczność oraz poświęcony czas.

opracowała: Ewa Kaniewska

   

Strona 1 z 16