• 0.63577200_1331151850_imagefor_2.jpg
  • 0.84534600_1331151860_imagefor_2.jpg
UCZEŃ SP KLASY I - III

klasy I-III

Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych

Dnia 29 marca 2017 roku uczniowie z klasy IIa  i  IId uczestniczyli w świątecznych warsztatach kulinarnych w Bednarach. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy z kucharzem o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych oraz o potrawach, które wkrótce pojawia się na wielkanocnych stołach w naszych domach. Następnie przystąpiliśmy do przygotowania kilku potraw oraz tradycyjnych mazurków. Wszyscy uczniowie chętnie zagniatali ciasto, wałkowali, kroili, dekorowali  i … podjadali. Na zakończenie zasiedliśmy do wielkanocnego stołu, podzieliliśmy się jajkiem i skosztowaliśmy przygotowane pyszności. Zdaniem prowadzącej zajęcia pani kucharki, możemy śmiało wystartować w programie ,,Master Chef Junior”.

Mariola Białkowska i Katarzyna Kowalska

 

Wycieczka do Bednar klasy 2b i 2c SP

Dnia 27 marca uczniowie klas 2b oraz 2c pojechali do Karczmy Bednarskiej, by pod okiem bednarskich gospodyń poznać tajemnice wielkanocnych wypieków i potraw. Najpierw dzieci wysłuchały informacji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, a potem przeszły do działania... Piekły i ozdabiały mazurkowe ciasteczka, przygotowywały pasty jajeczne oraz faszerowały nimi jajka i smarowały kanapki. Na koniec wysłuchały informacji o zasadach zachowania przy stole i wreszcie... wspólnie zjadły przygotowane wielkanocne śniadanie. Dzieci stwierdziły, że wspólne gotowanie to niezapomniana przygoda i dobra zabawa.

Opracowanie: Małgorzata Danelska

 

Piknik w Budach Grabskich

27 marca 2017 r. uczniowie klasy  IIIA /SP pod opieką  wychowawczyni  p. Ewy Szymańskiej przywitali wiosnę w Budach Grabskich – ‘’Grabskie Sioło’’. Piknik rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Skarby przyrodnicze mojego miasta - 560 rocznica nadania praw miejskich Skierniewicom". Spośród pięknych prac przygotowanych przez uczniów nagrodzono 3 najlepsze. I miejsce zajęła praca Kacpra Podrażki,  II miejsce - praca Mai Stypińskiej, natomiast III miejsce - Miłosza Brzózki. Po wręczeniu nagród  dzieci dziarsko i skocznie odśpiewały "Wiosennego walczyka".  Po wesołym występie, na uczestników pikniku czekał stół szwedzki z wiosennymi smakołykami. Dzieci przygotowywały przepyszne kanapki z chrupiącymi, kolorowymi i zdrowymi nowalijkami, które wszystkim niezwykle smakowały. Wiosenne słońce umiliło spacer po lesie na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, podczas którego dzieci obserwowały przyrodę budzącą się po zimie. Mieliśmy okazję zobaczyć żeremia bobrów  i drzewa przez nie pościnane, pływające łabędzie  oraz różnej wielkości mrowiska.  Wszędzie dokoła: na drzewach, krzewach i w trawie widać i czuć było wiosnę :). Po energetyzującym spacerze piekliśmy przy ognisku kiełbaski. Dzieci korzystały z ciepłej i słonecznej pogody także podczas zabaw na świeżym powietrzu, które zakończyły wiosenny piknik.

Opracowała : Ewa Szymańska

   

Dzieje Polski w legendach

ZSSO SP nr 5 im. Jana Pawła II organizatorem XI Międzyszkolnego Konkursu

„Dzieje Polski w legendach”

Dnia 22 marca 2017 r. miał miejsce XI Międzyszkolny Konkurs  „Dzieje Polski w legendach”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice Pana Krzysztofa Jażdżyka. Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowań historią Polski, wyrabianie poczucia przynależności narodowej, rozwijanie nawyków czytelniczych oraz integracja środowisk szkolnych. W  konkursie uczestniczyło 19 uczniów klas trzecich z 8 szkół podstawowych z terenu miasta Skierniewice. Ich zadaniem było wykazanie się wiedzą z zakresu znajomości polskich legend związanych z historią naszego kraju. Uczniowie musieli m.in. przyporządkować wydarzenia i osoby do konkretnej legendy, rozpoznać po fragmencie tekstu jej tytuł, wyjaśnić wyrazy, czy pojęcia. Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali: Hanna Rudnicka i Marta Wenus z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego oraz Anna Gałkowska z SP nr 5. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Skierniewice oraz Radę Rodziców ZSSO. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu były panie: Anna Gansner- Milczarek, Małgorzata Danelska, Halina Fastyn, Elżbieta Zwolińska.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w następnych edycjach tegoż przedsięwzięcia.

Opracowała: Małgorzata Danelska

 

Powitanie Wiosny w klasach I-III

Dnia 21 marca w godzinach 9.00 i 13.00 na górnej sali gimnastycznej odbył się zlot „zielonych”. To uczniowie klas I – III ubrani w zielone stroje witali Wiosnę. Dzieci na wiele sposobów pokazywały, że rozpiera je wiosenna energia: wykonywały pracę plastyczną na czas, gromadnie śpiewały piosenki i recytowały wiersze, wykonywały też postać Pani Wiosny, wymyślały sylwety wiosennych drzew oraz projektowały koszulki dla swojej szkoły na nową porę roku. Wszystkim dopisywały humory, a wspólnie spędzony czas sprzyjał międzyklasowej integracji.

„Puk, puk w okienko!

Wyjdźcie ze szkoły prędko!

Wiosna idzie...”

Opracowanie: Anna Dąbrowska

Małgorzata Danelska

   

Strona 9 z 17